ÓZD (Węgry)

Chorzowianin 2010-02-21
W początkowej fazie współpraca między Ózd a Chorzowem koncentrowała się głównie na sporcie i kulturze, ale w miarę rozwoju stosunków partnerskich zaczęto także organizować wymiany grup szkolnych i harcerzy, środowiska artystycznego i organizacji pozarządowych.
ÓZD (Węgry)
Strona internetowa Ózd: www.ozd.hu

POŁOŻENIE
W malowniczym plenerze u podnóża gór bukowych pomiędzy ujściem rzek Sajó i Hangony, 70 km od miasta Eger. Jest to drugie co do wielkości miasto w województwie Borsod-Abaúj-Zemplén. Ózd zamieszkuje 45 tys. osób

WŁADZE
Obecnie w Ózd władzę sprawuje partia prawicowa na czele z Burmistrzem Miasta Mihály Benedek.

KULTURA 
Muzeum Miejskie
wystawa stała w plenerze ( ekspozycja sprzętu hutniczego)
Dom Kultury "Bükk"
Centrum Kultury
Oddalone 70 km od zabytkowego miasta Eger

REKREACJA I TURYSTYKA
Okolicę miasta stanowią góry, bukowe lasy, wąwozy oraz wspaniała panorama.

Atrakcje w okolicach Ózd: 
jezioro Arló
jezioro Hangony
Comorszollos Muzeum Etnograficzne z ekspozycją malarstwa ludowego
Szilvásvárad - muzeum leśne, groty ludzi pierwotnych, kaskada wodna

Obiekty sportowe:
stadion
hala sportowa
kąpielisko
GOSPODARKA 

Większe zakłady:
Vízmű Kft.
General Electric Lighting Tungsram Rl.
Profil Kft. - produkcja rur, armatury
Kont -Union Kft. - urządzenia i osprzęt elektryczny
Stowarzyszenia gospodarcze: 
Miejskie Biuro Gosp
Fundacja Inkubator
Fundacja ds. Zatrudnienia
Park Przemysłowy
Stowarzyszenie Ofhrgy

KONTAKTY ZAGRANICZNE 
Rimaszombat (Rimavská Sobota) Słowacja
Csíkszentsimon (Sânsimion) Rumunia
Nyárádszentsimon Rumunia
Magyaród (Ozd) Rumunia
Chorzów (Polska)

HISTORIA KONTAKTÓW
Kontakty z miastem Ózd rozpoczęły się już w 1995 roku dzięki współpracy Sejmiku Samorządowego województwa katowickiego z Sejmikiem Samorządowym regionu Miszkolca. Początkiem współpracy było podpisanie 22/11/95 Ramowego Porozumienia o Współpracy. Po trzech latach współpracy podpisano Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa 28/04/98 na zasadach Rady Gmin i Regionów Europy, który to dokument sformalizował stosunki pomiędzy miastami i sprawił, że to bliźniacze partnerstwo uznawane jest na arenie międzynarodowej. 

FORMY WSPÓŁPRACY
W początkowej fazie współpraca koncentrowała się głównie na sporcie i kulturze, ale w miarę rozwoju stosunków partnerskich zaczęto także organizować wymiany grup szkolnych i harcerzy, środowiska artystycznego i organizacji pozarządowych. Projekty wymian przyjmują formę udziału w turniejach, w przeglądach teatralnych, festiwalach języków obcych, obozach harcerskich, wystawach, targach, warsztatach ekologicznych oraz roboczych wizytach studyjnych takich jak wizyta środowisk lekarskich czy służb bezpieczeństwa. Istotnym elementem każdej z wymian młodzieży jest nacisk na pobyt w rodzinach i komunikowanie się w obcych językach. Corocznie zarówno chorzowskie jak i ózdowskie instytucje mają okazję przedstawienia swoich inicjatyw do współpracy partnerskiej, które po konsultacjach stają się projektami ujętymi w harmonogramie współpracy partnerskiej na dany rok. Liczba zaangażowanych instytucji jak i rodzaj prowadzonych projektów sukcesywnie poszerza się.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.