Zastrzeżenie dowodu osobistego - jak i gdzie można zastrzec dokument tożsamości?

Chcąc dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z artykułem - Jak zastrzec dowód osobisty. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej reagować, gdy tylko zauważymy utratę dokumentu tożsamości. Jak postępować w przypadku utraty dokumentu tożsamości? Podpowiadamy.
Kiedy możemy zastrzec dowód osobisty?
Zastrzec dowód osobisty możemy w przypadku jego zagubienia lub kradzieży. Możemy to zrobić również jeśli jesteśmy w jego posiadaniu, jednak obawiamy się, że nasze dane zostały pozyskane w celach przestępczych. W tym przypadku jesteśmy zobowiązani zgłosić się do urzędu, gdzie wyrobimy nowy dokument.
Jak należy się zachować w przypadku zagubienia lub kradzieży dokumentu?
Schemat postępowania powinien być następujący:
1. zastrzeżenie dowodu osobistego
2. zgłoszenie na Policję faktu zaginięcia dokumentu tożsamości
3. złożenie wniosku w Urzędzie gminy (właściwym dla naszego miejsca zameldowania) w celu wyrobienia nowego dokumentu
Jak najszybciej zastrzec dowód osobisty?
W przypadku zagubienia lub kradzieży dowodu osobistego, zastrzec możemy go za pośrednictwem portalu Biura Informacji Kredytowej. Chcąc zrobić to ,,od ręki” musimy, jednak posiadać konto w BIK i mieć dostęp do Internetu. Tylko w taki sposób mamy możliwość zastrzec dokument bez względu na czas i miejsce. Jak to zrobić? W przypadku posiadania konta w BIK, logujemy się na stronę https://www.bik.pl i wybieramy zakładkę - panel użytkownika i kolejno opcję ,,zastrzegam dowód”. Informacja o zastrzeżeniu trafia automatycznie do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, a z niego do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej i innych uczestników Systemu. Mowa tu o notariuszach, hotelach, wypożyczalniach czy agencjach nieruchomości. Jeżeli informacja o dokumencie znajdzie się w Systemie oznacza to, że dokument powinien być zablokowany i wycofany z obrotu. Od tego momentu każdy, kto posłuży się dokumentem, powinien być traktowany jak osoba usiłująca dokonać oszustwa. Więcej o tym jak zastrzec dowód tożsamości przeczytamy tutaj: https://kapitalni.org/pl/artykuly/zastrzezenie-dowodu-osobistego-jak-i-gdzie-mozna-zastrzec-dowod-osobisty,73,149.
Dlaczego warto zastrzec dokument tożsamości za pośrednictwem BIK?
- Za pomocą jednego kliknięcia mamy możliwość szybkiej reakcji w przypadku utraty dokumentu;
- Zastrzeganie dokumentów jest usługą bezpłatną dla wszystkich klientów BIK;
- Zastrzec dokument przez konto w BIK możemy z dowolnego miejsca na świecie, bez nerwów i zbędnych formalności. Nie ma konieczności szukania najbliższego oddziału banku, w którym mamy konto;
- Zastrzeżenie dokumentu tożsamości powoduje jego wyłączenie z obiegu, dlatego możemy uchronić się przed zaciągnięciem np. kredytu na nasze dane.
Inne sposoby na zastrzeżenie dowodu osobistego
Innym rozwiązaniem jest zastrzeżenie dowodu osobistego w banku, w którym mamy konto. Informacja ta zostanie również przekazana do wspomnianego wcześniej Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Część z banków przyjmie takie zgłoszenie nawet jeśli nie jesteśmy jego klientem. Chcąc to zrobić musimy podać wszystkie informacje dotyczące dowodu osobistego, który chcemy zastrzec włącznie z terminem ważności czy jego numerem i serią. Może się zdarzyć, że za zastrzeżenie dokumentu tożsamości bank pobierze opłatę.
Reklama: