124 lata po śmierci Ligonia. Odprawią mszę

Juliusz Ligoń urodził się 28 lutego 1823 w Prądach. Był polskim działaczem społecznym na terenie Górnego Śląska, publicystą i poetą.
Urodził się w rodzinie kowala w folwarku księcia Adolfa Hohenlohe-Ingelfingen w Prądach (obecnie gmina Koszęcin). Szkołę ukończył w Strzebiniu. Kiedy uzyskał pełnoletniość został kowalem w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów).
Gdy w połowie dziewiętnastego wieku Śląsk dotknęła klęska głodu, Juliusz Ligoń zorganizował polską pomoc charytatywną dla poszkodowanych. Założył „Komitet pomocy polskiej” oraz „Polskie Konsum”, które można określić jako pierwszą organizację o charakterze spółdzielczym.
W 1851 r. został zwolniony z pracy, co zmusiło go do przeniesienia się do huty Andrzej w Zawadzkiem. Kilka lat później, w roku 1858 założył „Kółko Czytelnicze”.
Pisał poezję i artykuły dla prasy. Jego pierwszy wiersz został opublikowany w Gwiazdce Cieszyńskiej 19 czerwca 1858 roku. Później publikował w Przyjacielu Ludu.
W 1869 r. założył „Towarzystwo Pożyczkowe” na potrzeby Kółka, także umożliwiające pobieranie pożyczek polskim robotnikom. Rok później ponownie został zwolniony za szerzenie „antyniemieckiej propagandy”.
Rozpoczął działalność w założonym przez Karola Miarkę Kółku Towarzyskim. W 1870 roku został zmuszony do wyjechania do Chorzowa, ponieważ za działalność na rzecz polskiej świadomości narodowej groziło mu zwolnienie z pracy bez prawa do emerytury. Od 1877 roku był członkiem Towarzystwa Wzajemnej Pomocy.
Zmarł po ciężkiej chorobie 17 listopada 1889 roku. Grób Juliusza Ligonia znajduje się w Chorzowie pomiędzy kościołem św. Barbary, a zespołem szkół jego imienia.
W niedzielę 17 listopada o godz. 12:00 w kościele św. Barbary odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w 124. rocznicę śmierci śp. Juliusza Ligonia. W Mszy św. weźmie udział i oprawę muzyczną wykona chór mieszany parafii św. Floriana.
Reklama: