Chorzowianie wobec PRL
zdjęcie z wystawy, autor - Czesław Polański
- Myśleliśmy głównie o uniwersalnym przekazie - historii Polski w ostatniej dekadzie socjalizmu jak i oczywiście historii Chorzowa. Chcieliśmy pokazać, że chorzowianie również byli bardzo aktywni w tej kluczowej dekadzie dla naszej wolności. Byli wszędzie tam, gdzie o nią walczono, wielu z nich było internowanych, wielu zapłaciło wysoką cenę, ale też wielu z nich sprawiło, że byliśmy pośród tych miast, które rzeczywiście mogły stanowić nacisk dla państwa socjalistycznego. Mieliśmy tu duże zakłady pracy, które były aktywne w tej walce opierającej się na aktywności strajkowej i wiecowej. Na szczęście my nie mieliśmy tak dramatycznych wydarzeń jak te, które miały miejsce w kopalni „Wujek”, ale w tym czasie wielu Chorzowian spędzało miesiące na internowaniach lub w więzieniach - o wystawie opowiada współautor, dr Jacek Kurek.
- W 2018 roku Polska wkroczyła w czas rocznic. Wtedy świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Teraz mamy kolejne, min.: pielgrzymki Jana Pawła II i wyborów czerwcowych. Wielu ludzi pamięta te wydarzenia, więc ich tego typu tematyka zainteresuje, być może będą mogli się odnaleźć na zdjęciach. Młode pokolenie jest zasypywane faktami i datami, ale nie ma możliwości wizualnego zapoznania się z tym co się stało. Ma to być dla nich źródło wiedzy, podane w przystępnej formie. Wystawa odpowiada na zapotrzebowanie oby tych grup - mówi dr Janusz Mokrosz, dyrektor Muzeum w Chorzowie.
Wystawę przygotowali dr Jacek Kurek oraz nowy dyrektor muzeum w Chorzowie dr Janusz Mokrosz. Damian Halmer odpowiada za opracowanie graficzne, a zdjęcia Chorzowa z okresu przemian udostępnił Czesław Polański. Wystawę można w tym miejscu oglądać do 14 czerwca. Po tej dacie zmieni się miejsce ekspozycji.
Reklama: