Reklama: Partnerzy:


Informują potencjalnych wyborców

Chorzowianin 2011-07-19 | Komentarzy: 2
Reklamy i komunikaty w mediach , plakaty i billboardy na ulicach miast. Tak partie i ich liderzy, a także niektórzy parlamentarzyści, przypominają nam o swoim istnieniu. Przed oficjalną kampanią wyborczą...
Informują potencjalnych wyborców

Kampania informacyjna PiS w Chorzowie I Fot. Mariusz Banduch

Przykłady „akcji informacyjnej” PiS czy SLD widać także w Chorzowie.

Poseł PO Marek Wójcik zamieścił w spółdzielczym czasopiśmie komunikat o dyżurach w chorzowskim biurze poselskim. 

Państwowa Komisja Wyborcza zajęła stanowisko w sprawie kampanii informacyjnej prowadzonej przez partie polityczne i osoby pełniące funkcje publiczne przed zarządzeniem wyborów. Dokument podpisał przewodniczący PKW Stefan J. Jaworski.

Państwowa Komisja Wyborcza w swym stanowisku zwraca uwagę, iż przepisy prawa wyborczego, zarówno w formie obecnie obowiązującej, jak i w nowelizacji, mającej wejść w życie 1 sierpnia br. przewidują, że kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania. 

  Przepisy tych ustaw w precyzyjny sposób regulują zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej od tej właśnie daty, ustanawiając m. in. regułę jawności finansowania kampanii wyborczej oraz szczegółowe zasady pozyskiwania i wydatkowania środków przez komitety wyborcze, a także tryb sporządzenia przez pełnomocników finansowych komitetów sprawozdań o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu. 

PKW podkreśla, iż podejmowanie przez podmioty, które zamierzają uczestniczyć w zbliżających się, lecz jeszcze niezarządzonych wyborach, takich działań, które noszą cechy kampanii wyborczej jest niezgodne z przepisami prawa wyborczego.

Jak czytamy w komunikacie, podmioty te powinny zatem, przed zarządzeniem wyborów, powstrzymać się od takich działań zważywszy też na fakt, że wyłączność na prowadzenie kampanii wyborczej posiadają komitety wyborcze, które zgłosiły listy kandydatów na posłów lub kandydatów na senatorów. Utworzenie komitetu wyborczego możliwe natomiast jest dopiero po zarządzeniu wyborów.

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza ponadto, iż partie polityczne, osoby pełniące funkcje publiczne i inne podmioty prowadzące obecnie tzw. kampanię informacyjną w środkach społecznego komunikowania, w tym także w mediach elektronicznych nie mogą jej prowadzić, jeśli nie jest ona wolna od elementów agitacji wyborczej. Należy też zwrócić uwagę, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym kampanię wyborczą działania partii politycznych i innych podmiotów promujące idee, poglądy czy programy lub osoby wizerunkowo kojarzące się z danym podmiotem są odbierane jako podejmowane nieprzypadkowo właśnie w tym czasie i w takich formach, które mają na celu zachęcenie wyborców do głosowania w określony sposób w zbliżających się wyborach do Sejmu i do Senatu, a więc jako prowadzenie kampanii wyborczej przed jej prawnym rozpoczęciem.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina ponadto, że finansowanie przez partię polityczną z jej środków działań zawierających elementy agitacji wyborczej
przed zarządzeniem wyborów prowadzi do naruszenia przepisów dotyczących sposobu, terminu i źródeł finansowania kampanii wyborczej oraz limitów wydatków na jej prowadzenie. 
 
(k)

Reklama:

Dyskusja:

~ciekawski

IP: 188.146.*.*

2011-07-19 14:03:05

A gdzie Marian Salwiczek z PSL ?

~zanjomy

IP: 89.107.*.*

2011-08-16 18:10:13

ten pan tylko startuje z tej listy ale w parti nie jest wiem to od niego niech startuje nabył doświadczenia w radzie to mu się przyda w Sejmie życze mu powodzenia

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.