Reklama: Partnerzy:


Chorzowskie wspomnienie Jerzego Nowosielskiego

Chorzowianin 2011-02-22 | Komentarzy: 0
Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, prof. Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego br. w Krakowie, w wieku 88 lat. Wspominamy znaczącą chorzowską wystawę prac artysty.
Chorzowskie wspomnienie Jerzego Nowosielskiego

Wizyta dzieci na chorzowskiej wystawie Jerzego Nowosielskiego

Przez niemal cały czerwiec 2002 roku w Miejskiej Galerii Sztuki „MM” w cyklu „Wydarzenie Roku” oglądać można było przekrojową prezentację prac Nowosielskiego. 41 obrazów olejnych sprowadzonych do Chorzowa pochodziło z całego twórczego życia malarza.

Ekspozycja, którą przygotowano we współpracy z Galerią Starmach prezentowała prace ze zbiorów Fundacji Nowosielskich. Było to rzeczywiście artystyczne Wydarzenie Roku i to nie tylko w skali Chorzowa. - Nigdy wcześniej nie przygotowano na Śląsku podobnej monograficznej prezentacji twórczości Jerzego Nowosielskiego – wspomina Aleksandra Rej, kierownik Miejskiej Galerii Sztuki „MM”, współorganizator przedsięwzięcia.
Jerzy Nowosielski był niestety nieobecny na chorzowskim wernisażu. Stan zdrowia już wówczas nie pozwalał mu na podróż.

Tak o artyście pisano w materiałach towarzyszących ekspozycji:

(...) Jego twórczość nie mieści się w ramach żadnego określonego kierunku czy stylu, stanowi zjawisko unikalne. Ta niezwykła indywidualność mogła się ukształtować tylko w tej części Europy - na styku tradycji bizantyjskiej ikony i zachodnioeuropejskiej awangardy. Rozgrywa się ona na obszarze podstawowych i pierwotnych dla sztuki rozstrzygnięć. Zanurzona w rzeczywistości świeckiej, sięga sfery sacrum. Dzieli niemodne dziś przekonanie o możliwości zmierzania - poprzez płaszczyznę płótna - ku transcendencji. Niesie nadzieję i otuchę płynącą z głębokiego rozumienia i przeżywania chrześcijaństwa.
Malarstwo Nowosielskiego sytuuje się pomiędzy tradycją i nowatorstwem, naturalizmem i abstrakcją, codziennością i metafizyką. Nowosielski to zarówno aktywny uczestnik powojennych batalii o nową sztukę, współzałożyciel jednego z najbardziej znaczących ugrupowań awangardowych - Grupy Krakowskiej, jak i przeniknięty mistyczną aurą prawosławia pokorny rzemieślnik, twórca świętych wizerunków. Swą artystyczną inicjację Nowosielski zawdzięcza z jednej strony wczesnemu poznaniu sztuki nowoczesnej, ekspresjonizmu, postimpresjonizmu, Utrilla, Modiglianiego, z drugiej - ujrzanemu właśnie przez pryzmat dokonań zachodnioeuropejskich awangard dziedzictwu staroruskiej ikony. Na jego edukację artystyczną składają się zarówno okupacyjne studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule i uczestnictwo w formującej się wtedy Grupie Młodych Plastyków, jak też czteromiesięczny okres nowicjatu w Ławrze Świętego Jana Chrzciciela pod Lwowem (...)
(...) W oparciu o tradycyjną formę ikony - abstrahując jednak od anegdoty i gotowych schematów - wypracował Nowosielski specyficzne ujęcie przedmiotów i przestrzeni, kanon ludzkiej postaci, który zastosował do opisania współczesności. Tym sposobem artysta uzyskał efekt osobliwego nadrealizmu, stworzył opartą o umowne znaki, syntetyczną wizję rzeczywistości metafizycznej. Swoje związki z ikoną Nowosielski tłumaczy stwierdzeniem, iż jest ona uniwersalnym "malarskim sposobem organizowania wizji człowieka, twarzy ludzkiej, ciała ludzkiego w taki sposób, aby jak najwięcej elementów cielesnych rzeczywistości przenieść na wyższe piętra świadomości duchowej człowieka". Malarstwo Nowosielskiego jest zatem wciąż na nowo podejmowaną próbą, by rzeczywistość ziemską, rzeczywistość ubogą i marną, podnieść do najwyższej harmonii, by ją poprzez piękno uświęcić. (...)
Hieratyczne obrazy Nowosielskiego sytuują się często na pograniczu figuracji i sztuki nieprzedstawiającej, przedmiotowość jednak rzadko w nich zanika. Nie można nie dostrzec, że to właśnie lekcji abstrakcji, Nowosielski zawdzięcza niezwykłą umiejętność redukowania rzeczywistości do podstawowych, oczyszczonych z przypadkowości elementów, co w końcowym efekcie daje tą bezbłędną, kolorystyczną i przestrzenną kompozycję charakterystyczną dla tak wielu płócien mistrza. Mimo, iż artysta z reguły porusza się w obszarze tradycyjnej tematyki malarskiej (martwa natura, pejzaż, portret, akt) jego dzieła nie są konstruowane arbitralnie; sztuka podlega nieustannej ewolucji w ciągłym dialogu tradycyjnych konwencji malarskich z subiektywną wizją rzeczywistości i współczesną formułą zapisu wizualnego.

Wernisaż wystawy prac Jerzego Nowosielskiego w Miejskiej Galerii Sztuki „MM” odbył się 3 czerwca 2002 roku. Uświetnił go występ chóru kameralnego Classic.
 
KrzyK

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.