Znokautować chorobę

Chorzowianin 2010-12-22
Prawy sierpowy! Lewy! Unik! - 8-letni Oskar Piotrowski testuje nową interaktywną konsolę Xbox 360, prezent Microsoftu dla chorzowskiego szpitala dziecięcego. Emocji i wysiłku niemal jak w prawdziwej bokserskiej walce.
Znokautować chorobę
Konsola to świąteczny prezent, który firma Microsoft oraz Fundacja ISKIERKA przekazała Chorzowskiemu Centrum Pediatrii i Onkologii. Będzie służył ponad dwudziestce małych pacjentów.

Oskar na oddziale onkologicznym przebywa już prawie pięć miesięcy. Choć w szpitalu są dwie sympatyczne panie świetliczanki i rozmaitych zajęć plastycznych nie brakuje, jak każdy chłopiec w jego wieku marzy o kapaniu piłki z rówieśnikami.

Teraz marzenia te mają szansę ,choć w minimalnym stopniu, się urzeczywistnić. Wszystko dzięki nowoczesnemu elektronicznemu sprzętowi, który za pośrednictwem Fundacji ISKIERKA przekazała Chorzowskiemu Centrum Pediatrii i Onkologii firma Microsoft. – Przekazaliśmy 32-calowy telewizor LCD, konsolę Xbox i sensor ruchu Kinect. Ta nowoczesna technologia pozwala czy niejako wymusza na nas aktywność fizyczną. Skaczemy, biegamy, ruszamy rękoma, tańczymy, poruszamy się, ażeby wprawić w ruch naszą wirtualną postać – mówi Marek Kosycarz, Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoft Polska.

- Piłka nożna, siatkówka, boks, taniec, wirtualna wyprawa po dżungli teraz to wszystko jest w zasięgu ręki małych podopiecznych chorzowskiego oddziału onkologii. Gra mobilizuje pacjentów, żeby wstać z kanapy, fotela, żeby się poruszać, wspólnie pobawić z kolegami, rodzicami czy personelem medycznym. Jesteśmy wdzięczni firmie Microsoft za współpracę. Dzięki ich pomocy w sprzęt tego typu zostanie wyposażone, wszystkie siedemnaście oddziałów onkologii dziecięcej w Polsce – przyznaje Aneta Klimek- Jędryka, Dyrektor Biura Fundacji ISKIERKA.
- Jaka ja jestem szczęśliwsza, kiedy on jest szczęśliwy – nie ukrywa zadowolenia Teresa Piotrowska, babcia Oskara. – Chociaż przez chwilkę nie myśli o tym co go za moment czeka, kolejna seria badań i unieruchomienia na kilka godzin.

- To bardzo ważne, żeby choć na kilka chwil oderwać naszych małych pacjentów od szpitalnej rzeczywistości, badań, bólu i podawania leków. Dobry stan psychiczny i dobry humor, przekłada się na stan zdrowia. Dzięki nowemu sprzętowi, łatwiej nam będzie zmobilizować ich do aktywności fizycznej, o którą w szpitalnych warunkach trudno – mówi dr Maria Wieczorek, Ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii chorzowskiego szpitala.
 
mn

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.