Reklama: Partnerzy:


Niezłomny świadek historii

Chorzowianin 2011-04-27
Genowefa Nowak, była więźniarka niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birnekau, wieloletnia członkini Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich zmarła 24 kwietnia 2011 roku.
Niezłomny świadek historii
Genowefa Nowak była jedną z bohaterek dokumentu filmowego „Jesteśmy... Chorzowianie w Auschwitz. Po latach...” zrealizowanego przez ChSRO. W roku 2006 znalazła się w grupie 32 byłych więźniów Auschwitz, którzy spotkali się na terenie obozu z papieżem Benedyktem XVI. - Odeszła od nas osoba niezwykle ciepła, pogodna i radosna. Taką ją zapamiętamy – mówi o zmarłej Grzegorz Rosengarten, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. – Straciliśmy niezłomnego i nieocenionego świadka historii – dodaje. 

Genowefa Nowak (w obozie jako Genowefa Skała) urodziła się w Katowicach 28 sierpnia 1924 roku. W czasie wojny została aresztowana i w lutym 1944 roku wywieziona, jako robotnik przymusowy, do Magdeburga. Wraz z grupą koleżanek postanowiła uciec stamtąd po dwóch miesiącach i wstąpić do partyzantki. Plan ten jednak się nie powiódł. Dotarła do Wrocławia, gdzie została ponownie aresztowana, ze względu na brak dokumentów. Trafiła do KL Auschwitz, gdzie nadano jej numer E 1167. Zgodnie z wyrokiem miała spędzić w obozie kilka miesięcy. Symbolem „E” oznaczano więźniów wychowawczych, kierowanych do obozu przez niemiecką policję. Trafiła do bloku, w którym przez kilka dni więźniowie nie otrzymywali żadnego posiłku. Przydzielona została do komanda zajmującego się kopaniem rowów melioracyjnych. Przepracowała kilka tygodni, po czym pojawiła jej się narośl na nodze. Trafiła do obozowego szpitala. Uznana za sprawną fizycznie wynosiła z baraków ciała zmarłych. Gdy pojawiła się pogłoska, że kobiety przymuszone do tego zajęcia zostaną wkrótce poddane eksperymentom pseudomedycznym, ocaliła ją blokowa, pomagając wyjść ze szpitala. Ponieważ więźniarki mogły być zwolnione z obozu tylko w opinii dobrego stanu zdrowia, konieczne były liczne komisyjne kontrole. Więźniarki były ponadto zobowiązane złożyć przysięgę, że nikomu nie opowiedzą o obozowych doświadczeniach.

Genowefa Nowak po opuszczeniu Auschwitz-Birkenau trafiła ponownie do Magdeburga. Po zakończeniu wojny przeszła rekonwalescencję. Na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku wróciła do Polski. Była mieszkanką Chorzowa Batorego.
 

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.