Rewia położnicza – tego jeszcze nie było

Chorzowianin 2011-09-19 | Komentarzy: 0
Za namową dyrektora chorzowskiej sceny, Dariusza Miłkowskiego, Monika Strzępka i Paweł Demirski – uznawani za najgłośniejszy duet współczesnego polskiego teatru - po raz pierwszy podjęli się realizacji musicalu. Autorem muzyki jest Jan Suświłło.
Rewia położnicza – tego jeszcze nie było

Izabella Malik i Dariusz Niebudek w jednej ze scen spektaklu

- Po takim doświadczeniu powrót do teatru dramatycznego jest bez sensu – tak Monika Strzępka podsumowała pracę nad spektaklem „Położnice szpitala św. Zofii” na deskach Teatru Rozrywki.

- Moją propozycję można streścić w taki sposób: Państwo powiecie mi, o czym chcielibyście opowiedzieć, a ja wam powiem „Tak!”. I tak też się stało – mówi ze śmiechem Dariusz Miłkowski. – Nieopatrznie się zgodzili – dodaje.

Stanęło na tym, że Monika Strzępka wyreżyseruje tekst Pawła Demirskiego oparty na ich własnych doświadczeniach, związanych z narodzinami syna w szpitalu zajmującym wysoką pozycję w rankingu „Rodzić po ludzku”, chlubiącym się marką „Szpital przyjazny dziecku”.
Jak relacjonuje Monika Strzępka, dopiero na miejscu okazało się, że takie rankingi mają też swoje ciemne strony. A wszystkie napięcia i emocje nagromadzone podczas pobytu w szpitalu znalazły ujście w tekście.

Prapremiera „Położnic szpitala św. Zofii odbyła się w minioną sobotę, 17 września 2011 roku. Zgodnie z zapowiedzią jest szyderczo, ostro i bezkompromisowo. Taki jest teatr Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Duetu nagradzanego, mającego wiernych fanów i... zagorzałych przeciwników.

O chorzowskim spektaklu Paweł Demirski tak mówi na stronie internetowej Teatru Rozrywki: Akcja „Położnic szpitala św. Zofii” dzieje się na zatłoczonym oddziale położniczym. Ordynatorka oddziału doprowadziła swój szpital na sam szczyt rankingu „Rodzić po ludzku”. Wysokie notowania, dobre oceny i sprzyjające statystyki mają być furtką do wymarzonej przez ordynatorkę prywatyzacji szpitala. Wszystko jest zaplanowane, wymyślone i neoliberalny sukces jest na wyciągnięcie ręki. Plany ordynatorki krzyżuje wysłanniczka ministerstwa i kapitalizmu w jednym. Biały personel buntuje się i marzy o strajku. Do tego na oddział trafiają kłopotliwe położnice i ich bladzi z napięcia mężowie. Każda z par podobnie jak ordynatorka zaplanowała sobie przyszłość. Snują plany o życiu z nowo narodzonym dzieckiem. Każda z par reprezentuje inne poglądy i klasy społeczne. Niestety rodzące się dzieci nie spełniają oczekiwań planujących i pewnych siebie rodziców. Noworodki są obdarzone świadomością i krytycznym instynktem.
„Położnice...” to opowieść o pozornej możliwości zaplanowania rzeczywistości zgodnie ze swoim sumieniem i swoimi poglądami. Dziecko staje się testerem, papierkiem lakmusowym dla otaczającej je rzeczywistości. Konfrontacja klasy średniej, w najrozmaitszych jej odsłonach z nieuchronną realnością dziecka i niemożliwością jej pełnego kontrolowania staje się silnikiem wydarzeń, próbą postaw i koniecznością przedefiniowania obrazu rodziny. Służba zdrowia kontra emocje, prywatna służba zdrowia jako niemądra utopia. Publiczna służba zdrowia jako wiecznie niesprawny system. Dzieci jako przeciwnicy stylu życia. Gdzieś w szpitalu św. Zofii zaczynają się traumy, które będą towarzyszyć przez całe życie.

Występują: Barbara Ducka, Barbara Duszczak, Jolanta Gabor, Ewa Grysko, Katarzyna Hołub, Marta Kloc, Wioleta Malchar, Izabella Malik, Małgorzata Mazurkiewicz, Małgorzata Ochabowicz, Elżbieta Okupska (gościnnie), Weronika Ratajczak, Estera Sławińska-Dziurosz, Sonia Sosna-Kostrzewa, Ewelina Stepanczenko-Stolorz, Anna Surma, Alona Szostak, Marta Tadla, Elżbieta Wacławek-Czmok, Dagmara Żuchnicka, Emanuela Żukowska, Kamil Baron, Piotr Brodziński, Marek Chudziński / Andrzej Kłak (gościnnie), Sebastian Chwastecki, Jarosław Czarnecki, Bartosz Figurski (gościnnie), Rafał Gajewski, Kryspin Hermański, Bartosz Jaśkowski, Jacenty Jędrusik, Jakub Jóźwik, Mikołaj Karczewski (gościnnie), Dominik Koralewski, Bartłomiej Kuciel, Dariusz Niebudek (gościnnie), Wojciech Stolorz, Rafał Szatan, Marcin Wawrzynowicz, Krzysztof Włosiński.

(k)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.