Śląskie Debaty Hematologiczne w Chorzowie

Chorzowianin 2013-11-08 | Komentarzy: 0
Dyskusja na temat możliwości leczenia chorych na nowotwory limfoproliferacyjne oraz diagnostyki i leczenia zaburzeń krzepnięcia. To tematy przewodnie „Śląskich Debat Hematologicznych” zaplanowanych pod koniec listopada w Chorzowskim Centrum Kultury.
Śląskie Debaty Hematologiczne w Chorzowie

Śląskie Debaty Hematologiczne są kontynuacją cyklu spotkań naukowo-szkoleniowych organizowanych od trzech lat przez  trójkę chorzowskich lekarzy, pomysłodawców przedsięwzięcia: dr n. med. Sebastiana Grosickiego,  dr n. med. Teresę Kurzawę oraz dr Henryka Potyrchę.

Tegoroczna konferencja będzie okazją do spotkania lekarzy klinicystów z diagnostami laboratoryjnymi. Ludzi, którym nie jest obojętny stan współczesnej diagnostyki i nowoczesnego leczenia zaburzeń hematologicznych.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać jako uczestników dyskusji uznanych ekspertów w dziedzinie hematologii, którzy podejmują tematy nowoczesnej diagnostyki i leczenia schorzeń hematologicznych. Spotkanie to będzie również okazją do konsolidowania przedstawicieli zawodów medycznych, to jest lekarzy i  diagnostów laboratoryjnych, w celu wymiany wiedzy i doświadczeń z wykorzystaniem wszystkich możliwości jakie niesie współczesna hematologia. Na naszych spotkaniach poddajemy pod dyskusję najbardziej gorące tematy w zakresie diagnostyki i leczenia zaburzeń hemostazy i schorzeń hematologicznych - mówi dr n. med. Sebastian Grosicki, Ordynator Oddziału Hematologii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie od dawna jest placówką, która inicjuje różne ciekawe i pożyteczne przedsięwzięcia. Bezpłatne badania w ramach Dni Promocji Zdrowia, spotkania medyczne na które mieszkańcy zawsze chętnie przychodzą, czy wreszcie Śląskie Debaty Medyczne, które w tym roku już po raz trzeci odbywają się w Chorzowie. Jednak Debaty to spotkanie obejmujące swoim zasięgiem nie tylko miasto Chorzów, ale także województwo śląskie i cały kraj. Inicjatywą jest także zainteresowana i chętnie ją wspiera profesor dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, Prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,  która patronuje całemu przedsięwzięciu.

- Pomysł jest bardzo dobry, bowiem daje możliwość dzielenia się wiedzą przedstawicielom różnych zawodów medycznych.  Wreszcie udało się stworzyć forum, które pozwala na wymianę zarówno wiedzy jak i doświadczeń. Nigdzie do tej pory nie było oficjalnie organizowanych tego typu debat czy spotkań, na których  lekarze mówiliby o jednostkach chorobowych z punktu widzenia praktyki klinicznej, natomiast diagności laboratoryjni  uzupełnialiby tę wiedzę - o tę, wynikającą z 5 letnich studiów na kierunku analityka medyczna , jak również, wynikająca z doświadczenia, zdobytego w trakcie długoletniej pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym. Diagnosta laboratoryjny powinien służyć swoją wiedzą merytoryczną lekarzowi, w tym pomagać w interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Dlatego uważam, że ten pionierski pomysł, gdzie wreszcie  porozumieli się lekarze z diagnostami, jest wspaniały - mówi prof. K. Olczyk.

I temu właśnie służy kolejne spotkanie, tym razem dotyczące wspólnego leczenia chorych z chorobami krwi. Organizatorzy obrali sobie za cel stworzenie interdyscyplinarnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wypracowania formy współpracy w zakresie leczenia chorych, z wykorzystaniem możliwości jakie niesie współczesna hematologia. Jak podkreślają celem nadrzędnym jest poprawa jakości udzielanych w województwie śląskim świadczeń zdrowotnych i poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, realizowana poprzez wspólne działania środowisk medycznych, lekarzy i diagnostów laboratoryjnych.

 - Konferencja, którą w tym roku  organizujemy ma na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu hematologii i koagulologii klinicznej wśród osób wykonujących zawód medyczny, głównie lekarzy i diagnostów laboratoryjnych. Mamy nadzieję, że uda nam się zapoznać i zainteresować uczestników z nowymi technologiami rozpoznawania i leczenia schorzeń hematologicznych oraz możliwością wykorzystania nowoczesnych technik, w tym transplantacyjnych, w leczeniu wybranych schorzeń epidemiologicznie istotnych. A tak po ludzku, to chodzi nam o to, by wszyscy uczestnicy rynku świadczeń zdrowotnych porozumiewali się tym samym i zrozumiałym językiem, bo tylko interdyscyplinarna współpraca na najwyższym poziomie merytorycznym gwarantuje należytą jakość świadczeń -  uważa dr n. med. Teresa Kurzawa, kierownik Laboratorium Analitycznego w ZSM w Chorzowie.

Kiedy trójka lekarzy z Chorzowa dwa lata temu rozpoczynała organizację cyklu Debat nie było do końca pewne, czy wszystko uda się tak jak zaplanowali. Jednak opinie środowiska lekarskiego umocniły ich w przekonaniu, że warto coś takiego organizować. Dzisiaj już nie mają żadnych wątpliwości, że tegoroczne Debaty też muszą się udać. 

- Chcemy, aby te listopadowe spotkania naukowe wpisały się na stałe w program corocznych szkoleń w naszym regionie i aby były kojarzone z Chorzowem i prężnym ośrodkiem hematologicznym jakim jest Oddział Hematologii Zespołu  Szpitali Miejskich w Chorzowie kierowanym przez ordynatora  dr n. med. Sebastiana Grosickiego, który od podstaw zorganizował ten oddział. Wykłady będą wygłaszane przez znakomitych wykładowców, którzy są autorytetami nie tylko polskiej medycyny, którzy potrafią przekazać w zrozumiały i przystępny sposób bardzo trudną wiedzę z zakresu diagnostyki i leczenia schorzeń hematologicznych. Tematyka wykładów zainteresuje zarówno lekarzy hematologów jak i lekarzy pozostałych specjalizacji oraz ściśle współpracujących z lekarzami diagnostów laboratoryjnych. Mam nadzieję, że wiedza nabyta na tych spotkaniach przełoży się na lepszą diagnostykę i leczenie chorych z schorzeniami hematologicznymi - dodaje  dr Henryk Potyrcha, który przez wiele lat był  ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu im. dr A. Mielęckiego w Chorzowie, który wchodzi w skład ZSM.

Śląskie Debaty Hematologiczne odbędą się w dniach 29-30 listopada 2013 roku w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie, przy ul. Sienkiewicza 3, a patronować im  będą m.in. Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n med. Krystyna Olczyk a także Prezydent Miasta Chorzowa Andrzej Kotala.

Więcej na temat konferencji na www.hematologia-chorzów.pl.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.