Stop rakowi szyjki macicy. Ruszają badania przeciw HPV

Chorzowianin 2014-02-26 | Komentarzy: 2
Wszystkie jedenastolatki zostaną zaszczepione. Za darmo.
Stop rakowi szyjki macicy. Ruszają badania przeciw HPV

Prawie czterysta dziewcząt będzie mogło zostać zaszczepionych w tym roku przeciw wirusowi HPV. Dzięki temu młode chorzowianki mają szansę uniknąć w przyszłości raka szyjki macicy.

Co roku około 3500 tysiąca Polek dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Prawie połowa kobiet umiera z powodu tej choroby, tracąc średnio 26 lat życia. To jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Podkreślić należy, że choć wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy w naszym kraju nie odbiega od wskaźnika innych krajów europejskich, to odsetek kobiet przeżywających 5 lat od zdiagnozowania choroby nie przekracza 50 procent, a więc należy do najniższych w Europie. Na świecie rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem u kobiet.

Dlatego władze miasta podjęły decyzję o wdrożeniu programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do świadczenia zdrowotnego (w skład którego wejdzie: wywiad, badanie lekarskie w celu wykluczenia przeciwwskazań do szczepienia, wykonanie szczepienia - cykl 3 dawek szczepionki) uprawnione będą dziewczynki zamieszkałe w Chorzowie, których rodzice lub opiekunowie prawni pisemnie wyrażą chęć udziału w programie. W tym roku zaszczepione mogą być dziewczęta urodzone w 2003 roku.

Więcej informacji na ten temat na www.chorzow.eu lub w Urzędzie Miasta w Chorzowie (ul. Rynek 1, pokój 231, tel. 32 416 52 31 wew. 306).

red

Reklama:

Dyskusja:

~lis

IP: 46.148.*.*

2014-03-31 10:18:21

A dlaczego tylko dziewczynki 11 letnie pytam???????? Czy 12,13 i 14 letnie nie mogą być objęte tym programem ochronnym?

~Koka-kola

IP: 89.79.*.*

2014-03-31 19:41:44

Lepiej być wiernym, WIKIPEDIA: "Na rozwój raka szyjki macicy wpływa wiele różnych czynników. Istnieje wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiety a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy. Wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym, przenoszonym drogą płciową. W wielu przypadkach jest on właśnie odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Seks z wieloma partnerami zwiększa zagrożenie tą chorobą. Z reguły ujawnia się w odległym czasie od stosunku seksualnego, podczas którego kobieta została zarażona."

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.