Stworzyli pomnik sterowany smartfonem

W projekcie uczestniczą uczniowie z Chorzowa i Limburga | fot. materiały ZSTiO nr 3
W projekcie uczestniczy grupa około 50 uczniów i nauczycieli z Niemiec i Polski. Jednym z jego zadań było przygotowanie pomnika przedstawiającego dwie postaci, podające sobie dłonie na znak przyjaźni. Monument zbudowany ze stali, wyposażony w silnik elektryczny, napędzany energią słoneczną, sterowany smartfonem ma symbolizować połączenie przeszłości z przyszłością, a także tradycji z nowoczesnością.
W ramach projektu, pod koniec ubiegłego roku, Chorzów gościł uczniów i nauczycieli z Limburga. Opracowano wtedy szczegółowy projekt pomnika i ustalono zadania do wykonania. W maju grupa uczniów z naszego miasta wraz z nauczycielami udała się z rewizytą do Niemiec. Na miejscu ustalono ostatnie szczegóły związane z otwarciem i uruchomieniem pomnika. Nie zabrakło też czasu na wycieczki i wizyty w okolicznych firmach.
Uroczystego odsłonięcia i uruchomienia Pomnika Przyjaźni dokonano przed ratuszem w Limburgu. A uczniowie z Polski i Niemiec otrzymali dokumenty Europass potwierdzające kompetencje nabyte w projekcie.
- Głównymi celami projektu było rozwinięcie kompetencji językowych uczestników, podniesienie szans na globalnym rynku pracy, jak również podwyższenie gotowości do mobilności w zjednoczonej Europie. Nasza rola w projekcie polegała na stworzeniu aplikacji internetowej oraz zainstalowaniu inteligentnego sterowania pomnikiem, tak, aby z każdego miejsca na Ziemi można było go uruchomić i obejrzeć na żywo jego działanie – podsumowuje Krystian Biadacz, dyrektor ZSTiO nr 3.
Międzynarodowy projekt Monument of Friendship jest realizowany w roku szkolnym 2017/2018 w ramach programu Erasmus+ na lata 2014 – 2020, działanie:Program Partnerstwa strategiczne, Akcja Partnerstwa strategiczne współpraca szkół.
Reklama:
Dyskusja: