W Kapeluszu SPAW, więc kapelusze z głów

Chorzowianin 2012-07-09 | Komentarzy: 1
Na Śląskim Przeglądzie Architektury Województwa można zobaczyć najciekawsze budynki ze Śląska. Są też chorzowskie realizacje. Między innymi kościół św. Józefa czy nowa siedziba firmy Era.
W Kapeluszu SPAW, więc kapelusze z głów

SPAW można oglądać w chorzowskim Kapeluszu do 21 lipca | fot. Paweł Mikołajczyk

W Kapeluszu prezentowanych jest 106 realizacji niemal pięćdziesięciu architektów i biur projektowych z województwa. Każdy mógł zaprezentować budynki, które powstały w minionych trzynastu latach (od nowego podziału administracyjnego). Nikt nie ustalał kryteriów. Każde biuro mogło pochwalić się nawet czterema swoimi realizacjami. 

- Autorzy sami musieli wybrać obiekty na naszą wystawę. Były obawy, że będą prace mało ambitne, albo zbyt komercyjne. Nie do mnie należy ocena, czy tak się stało. Idea jest cenna, bo wystawa przybliża laikowi temat śląskiej architektury – mówi Krzysztof Gorgoń, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizator wystawy.

Laik nie musi więc jeździć po całym województwie (obiekty z Bielska i Częstochowy również można zobaczyć) a wystarczy, że wstąpi do hali wystaw w Parku Śląskim. I przekona się, że śląska architektura ma się naprawdę dobrze.

Adam Matusiewicz, marszałek województwa, który oficjalnie otworzył wystawę, nie ukrywa, że najbardziej na Śląsku podoba mu się park. Lata mieszkał na Tysiącleciu, teraz do WPKiW ma blisko z Bytkowa - Hala wystaw Kapelusz, Planetarium i te parkowe alejki tworzą niepowtarzalny klimat – opowiada. Nie może się jednak doczekać, kiedy wśród najładniejszych śląskich budynków pojawi się Stadion Śląski. - Na razie konstrukcja przypomina kościotrupa, ale jestem przekonany, że na następnej wystawie i stadionu nie zabraknie – dodaje marszałek. 

Zdaniem Michała Buszka, przewodniczącego Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, śląska architektura jest bardzo dobrze rozpoznawalna w kraju. - Mogę wymienić dwie podstawowe cechy, które ją wyróżniają. To porządek, który służy ludziom i rozsądne korzystanie z dostępnych materiałów – tłumaczy.

Jak podkreślają architekci, którzy przysłali swoje prace na przegląd, miniona trzynastolatka to czas bardzo trudny, wiążący się z ciągła walką o zlecenia przy wysokich wymogach inwestorów. - To nowa jakość pracy. I widać to w każdej prezentowanej tu realizacji. Nie mamy się czego wstydzić – stwierdza K. Gorgoń.

Wystawa potrwa do 21 lipca i zakończy ją II Śląski Piknik Architektoniczny.

Chorzowskie obiekty na wystawie SPAW:

1. Dom parafialny przy zabytkowym kościele pw. św. Wawrzyńca w Chorzowie
2. Kompleksowa modernizacja zabytkowego zespołu szpitalnego (Chorzów ul. Strzelców Bytomskich 11)
3. Modernizacja zabytkowego kościoła pw. św. Józefa w Chorzowie
4. Budynek Biurowy Siedziby Zarządu „ERA” Sp z o.o., Chorzów, ul.Katowicka 16A
5. Budynek wielorodzinny w Chorzowie (ul.K. Miarki)
(pam)

Reklama:

Dyskusja:

~ksiegowa

IP: 77.113.*.*

2012-07-10 20:40:46

Zachwyty Pana marszałka pod adresem parku to typowa medialna ,pod publiczkę postawa. Pan Marszałek Matusiewicz tak zachwycony parkiem WPKiW niestety nie potrafi zadbać jako "właściciel", by atrakcje, które decydują o rodzinnym i rekreacyjnym charakterze Parku nie podlegały ruinie ,by zapewnić środki także europejskie na rewitalizacje obiektów parkowych. Myślę o fantastycznej architekturze Fali doprowadzonej do stanu śmierci klinicznej,kawiarni i portu Przystań, trasy i kolejki wąskotorowej, urządzenia w nowym miejscu skate parku itp, o planowanym zmianie klimatu alejek (patrz wycinka drzew) nie wspomnę.Gospodarz województwa zapomina,że park jest przestrzenią publiczną, dla zwykłych ludzi.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.