Wiadomo, gdzie przeniosą się klasy dwujęzyczne ze Słowaka

W Słowaku nie będzie już klasy dwujęzycznej | fot. arch. www.slowacki.edu.pl
Takie rozwiązanie byłoby najbliższe obowiązującemu systemowi – obecnie klasy dwujęzyczne funkcjonują w gimnazjach i stanowią swego rodzaju przygotowanie do kontynuacji nauki języka w liceum. Zmiany przepisów wzbudziły wiele emocji w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, w którym od lat prowadzone są tego typu klasy.
– Gdyby decyzja należała do nas, to oczywiście utworzylibyśmy oddziały dwujęzyczne w budynku Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Niestety takie rozwiązanie nie jest zgodne z nowym prawem oświatowym – wyjaśnia Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta ds. społecznych .
„W opinii Kuratorium Oświaty, oddziały dwujęzyczne należy utworzyć w Szkole Podstawowej nr 1 w Chorzowie i w tej szkole winien być realizowany cały proces dydaktyczno–wychowawczy” – czytamy w piśmie skierowanym do Urzędu Miasta w Chorzowie przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Klasy dwujęzyczne powstaną w sąsiadującej ze „Słowakiem” SP nr 1
Aby utrzymać wysoki poziom oddziałów z rozszerzoną nauką języka obcego, dyrektorzy obu placówek podpisali porozumienie o współpracy. Dzięki temu dwujęzyczne klasy 7 i 8 będą prowadzone przez nauczycieli „Słowaka” w budynku Szkoły Podstawowej nr 1. W nowym roku szkolnym 2017/2018 w SP 1 zostaną zatrudnieni (lub będą uzupełniać etat) nauczyciele I LO. W klasach dwujęzycznych będą prowadzić oni lekcje j. angielskiego (wspólnie z nauczycielami SP1), geografii, fizyki, hiszpańskiego i francuskiego. Obie szkoły będą współpracować w procesie rekrutacji do klas dwujęzycznych oraz przy wyborze podręczników i programów nauczania.
Uczniowie SP 1 będą uczestniczyć w konkursach, projektach i wyjazdach organizowanych przez I LO, a uczniowie „Słowaka” będą – na zasadach wolontariatu – pracować ze zdolnymi uczniami SP 1 w ramach zajęć pozalekcyjnych. Ponadto, uczniowie podstawówki będą mieli możliwość składania egzaminów językowych ESOL w ramach współpracy z British Council.
Do klas dwujęzycznych w SP 1 przyjęci zostaną uczniowie, którzy uzyskają pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych oraz spełnią pozostałe wymogi określone w prawie oświatowym. Na dyrektorze szkoły podstawowej będzie spoczywała odpowiedzialność za organizację zajęć, zatrudnienie kadry oraz bezpieczeństwo uczniów.
Reklama:
Dyskusja: