Zespół Szkół Budowlanych zmienia siedzibę

ZSB przeniesie się na ul. Dąbrowskiego | fot. Mariusz Banduch
Początkowo ZSB miał przenieść się na ul. Powstańców. Chorzowscy radni zgodzili się bowiem na rozwiązanie Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko przy ul. Powstańców 6. Do budynku, od przyszłego roku szkolnego, miał przeprowadzić się Zespół Szkół Budowlanych. Miasto chciało utworzyć w ten sposób jeden, duży zespół szkół. Śląski Kurator Oświaty wyraził na ten temat negatywną opinię. Miasto zaproponowało więc inne rozwiązanie – zmianę siedziby ZSB na ul. Dąbrowskiego 53. Na co zgodzili się radni.
W budynku przy ul. Dąbrowskiego obecnie mieści się Gimnazjum nr 1, które, w związku z wprowadzaną reformą edukacji, do 31 sierpnia 2019 r. będzie stopniowo wygaszane, przez wstrzymanie naboru do klasy 1. Gimnazjum od września 2017 r. zostanie włączone do ZSB.
– Planowane rozwiązanie umożliwi lepsze wykorzystanie bazy dydaktycznej Zespołu Szkół Budowlanych w nowym miejscu ze względu na lokalizację budynku. Uczniowie będą realizowali edukację w przedmiotach ogólnokształcących i teoretyczno-zawodowych w budynku przy ul. Dąbrowskiego 53, zaś warsztaty odbywać się będą w dotychczasowym miejscu przy ul. Skłodowskiej-Curie – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa.
– Zespół Szkół Budowlanych jest szkołą z tradycjami i przez ostatnie lata wypracował wysoką markę w środowisku lokalnym. Propozycja dotycząca zmiany siedziby została przyjęta przez nauczycieli, rodziców i uczniów ZSB pozytywnie, bowiem perspektywa lepszej lokalizacji daje możliwość dalszego i szybszego rozwoju placówki – mówi Michał Aloszko, dyrektor ZSB.
W nowym roku szkolnym ZSB zamierza otworzyć cztery klasy w Technikum Budowlanym, w których uczniowie kształceni będą w następujących zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik ogrodnik/technik budowy dróg, technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych/technik geodeta. W Branżowej Szkole Stopnia I nr 7 będą klasy branżowe-rzemieślnicze i branżowe-budowlane.
– Szkoła współpracuje z uczelniami wyższymi i firmami z branży budowlanej i architektonicznej. Firmy te obejmują swym patronatem wszystkie klasy, zapewnia nam to możliwość odbywania praktyk zawodowych oraz daje gwarancję zatrudniania dla najlepszych absolwentów kierunku technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych – mówi Michał Aloszko. – Nasi nauczyciele są autorami programów własnych do nauki zawodu, to też aktywni egzaminatorzy OKE oraz doktoranci państwowych uczelni wyższych – dodaje.
Reklama:
Dyskusja: