Miasto obserwuje więcej kamer

Chorzowianin 2015-10-30 | Komentarzy: 0
Niemal równo rok temu ruszył w Chorzowie miejski monitoring. W pierwszym etapie na ulicach pojawiło się 16 kamer. Teraz przybędzie dodatkowych 11 urządzeń, m.in. na skwerze przy ul. Dombka czy w Parku Róż.
Miasto obserwuje więcej kamer

W listopadzie 2014 roku Chorzów dołączył do miast z monitoringiem wizyjnym. Od tego czasu bezpieczeństwa strzeże 16 kamer zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Po roku system ten rozrósł się o kilkanaście nowych kamer.

- Lokalizacje wybrano na podstawie analizy zagrożeń opracowanej przez chorzowską policję i straż miejską. Otrzymaliśmy także wiele sygnałów od mieszkańców ze wskazaniami, gdzie powinny pojawić się dodatkowe kamery. Wśród nich znalazły się m.in. chorzowskie parki, tzw. Krajcok czy ul. Pudlerska i Piekarska – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Urządzenia przez 24h na dobę przesyłają obraz do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tam sygnał z kamer rejestrowany jest na dyskach serwerów. Obserwacja tego, co dzieje się w mieście, odbywa się przez całą dobę, 365 dni w roku.

-  Kwestie bezpieczeństwa są najczęściej podejmowanym tematem podczas spotkań z mieszkańcami. Monitoring w naszym mieście był długo oczekiwaną inwestycją, ale dziś, z perspektywy 12 miesięcy nie mamy wątpliwości, że to bardzo ważny element systemu bezpieczeństwa – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W ciągu roku kamery zarejestrowały, a służby odnotowały ponad 200 zdarzeń niebezpiecznych i przypadków łamania prawa. Najwięcej odnotowano ich w rejonie placu Mickiewicza i ul. Wolności. Wielu sprawców, dzięki pracy urządzeń i obserwacji operatorów, udało się zatrzymać na gorącym uczynku.

- W ocenie policji monitoring w dużym stopniu wpłynął na poprawę bezpieczeństwa i szybkość reakcji w wychwytywaniu jakiejkolwiek sytuacji czy to związanej w wykroczeniem, czy przestępstwem – uważa Arkadiusz Bień z chorzowskiej policji.

Dlatego miasto nie poprzestało na 16 kamerach. Obecnie kończy się instalowanie kolejnych 11 urządzeń. Miejsca, gdzie pojawiają się kamery wybierane są bardzo precyzyjnie. Policja wraz ze strażą miejską dokonuje analizy sytuacji w oparciu o statystyki i na tej podstawie podejmowana jest ostateczna decyzja, gdzie zawiśnie kolejna kamera. Montuje się je tam, gdzie liczba zdarzeń niebezpiecznych jest największa. Dodatkowym monitoringiem objęto wszystkie dzielnice. Kamer przybędzie m.in. w Chorzowie II.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców tej dzielnicy. Dwie nowe lokalizacje to miejsca, gdzie dochodzi nie tylko do niebezpiecznych zdarzeń z zakresu ruchu drogowego. Tu gromadzą się przede wszystkim osoby cieszące się złą reputacją – zaznacza Marcin Weindich, chorzowski radny.

Chorzów, jak zaznacza zastępca prezydenta, był jednym z nielicznych śląskich miast bez monitoringu.

– Decyzji o jego wprowadzeniu na pewno nie żałujemy. Efekty przerosły nasze wyobrażenia. Na szczęście często są to drobne sprawy dotyczące zakłócenia porządku, ale są też przypadki bulwersujące takie jak rozboje czy pobicia.

Monitoring, obejmujący kamery w technologii HD, obsługiwany jest przez pracowników Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej i Policji. Cały system monitoringu (dwa etapy) wraz z utrzymaniem i 3 letnią opłatą za transmisję danych kosztował miasto ponad 800 tys. złotych. 

– Oczywiście z funkcjonowaniem monitoringu wiążą się pewne koszty. To bardzo ważny wydatek.  W tym miastach, gdzie jest niebezpiecznie ludzie nie chcą mieszkań a inwestorzy inwestować. Bezpieczeństwo to jeden z najistotniejszych parametrów dobrej jakości życia w mieście. W tę stronę idziemy – mówi M. Michalik.

A prezydent Chorzowa dodaje, że 27 kamer to nie koniec.  - Nie zaprzestaniemy na tym. Na przełomie roku 2016/2017 planujemy trzeci etap rozbudowy – podkreśla A. Kotala.

Lokalizacja kamer miejskiego monitoringu:

1.  ul.  Skrzyżowanie  ulic Armii Krajowej oraz Al. BOWiD - sygnalizacja świetlna

2.  ul. Traugutta 3

3.  pl. Mickiewicza 7

4.  pl. Mickiewicza 4

5.  ul.  St.  Batorego  przy  skrzyżowaniu  z  ul. Czempiela –sygnalizacja świetlna

6.  ul. Wolności 78

7.  ul. Katowicka 123

8.  ul. Katowicka skrzyżowanie z ul. 3 Maja

9. ul. Wolności 1A

10. ul. Katowicka przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki

11. ul. Plac Rynek 1

12. ul. Wolności 36

13. ul. 3-go Maja 75 – sygnalizacja świetlna

14. ul. 3-go Maja 56 – sygnalizacja świetlna

15. ul. Gałeczki 30

16. Al. BOWiD 49

17. skrzyżowanie ulic Armii Krajowej oraz Alei Bojowników o Wolność i Demokrację

18. skrzyżowanie ulic Beskidzkiej, Bocznej oraz Żołnierzy Września

19. skrzyżowanie ulic Siemianowickiej, Mazurskiej oraz Bożogrobców

20. skrzyżowanie ulic 11-go Listopada i Ficka

21. skrzyżowanie ulic Pudlerskiej i Ligonia

22. ulica Dąbrowskiego przy Urzędzie Stanu Cywilnego

23. skrzyżowanie ulic Stefana Batorego, Brzozowej oraz Kasztanowej

24. skrzyżowanie ulic Piekarskiej i Kołątaja

25. skwer przy ulicy Dombka

26. Park Róż

27. Park pod Kasztanami

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.