Młodzież zagłosowała w prawyborach. Są niespodzianki
Uczniowie sami wyszli z inicjatywą i włączyli się do programu „Młodzi głosują+”. Jest to program stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, która ma na celu zorganizowanie w szkołach kampanii profrekwencyjnej oraz symulacji wyborów, a tym samym zachęcenie młodzieży do udziału w życiu publicznym.
- Interesuję się polityką i sprawami społecznymi, dlatego gdy tylko dowiedziałam się o programie „Młodzi głosują+” pomyślałam, że nasza szkoła powinna do niego przystąpić - opowiada Karolina Kisiel, uczennica ULO nr 1, inicjatorka akcji.
Same wybory, zgodnie z założeniami projektu poprzedziła kampania profrekwencyjna. Zainteresowani uczniowie przygotowali plakaty i fanpage facebook’u promujące szkolną akcję. Wśród wydarzeń towarzyszących prawyborom był wykład dotyczący działania Parlamentu Europejskiego i krótki happening. Organizatorzy stowrzyli także quiz i ankietę, w których sprawdzali wiedzę i opinie swoich koleżanek i kolegów na temat Unii Europejskiej.
To wszystko przełożyło się na frekwencję wynoszącą 56%. Z 454 osób uprawionych do głosowania 253 oddało głos, z czego odnotowano 17 głosów nieważnych.
Kogo wybraliby uczniowie popularnego „Słowaka”?
Poniżej prezentujemy wyniki:
Wiosna: 100 głosów (39%)
Koalicja Europejska: 62 głosy (25%)
Konfederacja: 28 głosów (11%)
głosów nieważnych: 17 (7%)
Kukiz'15: 15 głosów (6%)
Polska Fair Play: 16 głosów (6%)
Prawo i Sprawiedliwość: 11 głosów (4%)
Lewica Razem: 5 głosów (2%)
Do walki o dobrą frekwencję w Chorzowie włączyła się również Młodzieżowa Rada Miasta, która w tym celu stworzyła krótki film promujący idee głosowania w eurowyborach. W klipie przedstawione są miejsca, które powstały min. dzięki wsparciu ze środków unijnych.
Reklama:
Dyskusja: