Polska chemia zaczęła się w Chorzowie. 100 lat Zakładów Azotowych

W lipcu 1922 roku Zakłady Azotowe zostały oficjalnie przejęte przez Rząd Polski. Na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28.06.1924 roku Zakładom nadano osobowość prawną i status określający przedsiębiorstwo jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie”.
W sierpniu 1933 roku dokonano fuzji pomiędzy Państwową Fabryką Związków Azotowych w Chorzowie a siostrzanym zakładem, Fabryką Związków Azotowych w Mościcach koło Tarnowa. Nowo utworzony podmiot funkcjonował pod nazwą: „Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Mościcach i w Chorzowie” aż do wybuchu II wojny światowej. Po wyzwoleniu miasta Chorzowa Zakłady Azotowe kontynuowały działalność jako państwowa firma pod nazwą „Zakłady Przemysłu Azotowego Chorzów”.
W 1991 roku Zakłady Azotowe w Chorzowie zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, z której wydzielono wiele spółek córek obejmujących swoją działalnością poszczególne rodzaje produkcji i usług. Jedną z takich firm była ADIPOL Spółka z o.o., zajmująca się kolejno produkcja kwasu adypinowego, a następnie produkcją azotanu potasu oraz mieszanek nawozowych do upraw szklarniowych.
Kolejnym przełomowym wydarzeniem w historii istnienia firmy było przejęcie spółki ADIPOL Sp. z o.o. przez Zakłady Azotowe w Chorzowie – Holding Spółka Akcyjna w grudniu 2006 roku i zmiana nazwy na AZOTY-ADIPOL Spółka Akcyjna.
W 2012 roku firma weszła w skład Grupy Kapitałowej PUŁAWY, która to nabyła od Skarbu Państwa 85% akcji spółki AZOTY-ADIPOL S.A. Odbywająca się w 2013 roku konsolidacja Grupy PUŁAWY z Grupą Azoty Tarnów spowodowała, że Azoty-Adipol S.A. stał się częścią jednej z największych grup chemicznych w Europie.
Reklama:
Dyskusja: